Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
Mir Haber

Mir Söz

Mir Haber

mirhaber@gmail.com

6 Mayıs 2010
font boyutu küçülsün büyüsün


Öcalan'ın Kabahatı (!) Deniz Gezmiş'in Başaramadığını Başarmış Olması mıdır?


Yine bir 6 Mayıs ve yine üç fidan edebiyatı...

Adlarına anıtlar dikiliyor ağıtlar yakılıyor.

Sanırsınız 1970'lı yıllarda İşgal kuvvetleri Türkiye'yi zaptedip vatansever isyancıları darağacına göndermiş...

Bir insanı sevebilirsiniz,ideolojisine bağlı da olabilirsiniz.

Ama gerçeği saptıramazsınız...

Deniz Gezmiş'in gerçekleştirdiği  eylemlerin  pek çoğu sadece o gün değil, bugün de terör faaliyetleri kapsamındaır.

Deniz Gezmiş,üniversite işgal edip dersleri engellemiştir.

Marksist-Leninist pek çok yasadışı örgüt kurmuştur ki, bunların en meşhuru THKO'dur.

Yani Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu.

Demek ki  gözünde TSK başka bir halkın ordusuymuş.

Sonra bu sözde ordu adına silahlı banka soygunu gerçekleştirmiştir.

Yurt dışında gerilla eğitimi almıştır.

Başaramamış...

Yakalanmış,yargılanmış mevcut yasalara göre idam edilmiş.

İdama giderken şöyle slogan attığı söylenir:

"Yaşasın tam bağımsız Türkiye!Yaşasın Marksizm-Leninizm yüce ideolojisi! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler!Kahrolsun emparyalizm!"

Şu tesadüfe bakınız ki; 27 Nisan 2009 günü Bostancı'da bir polisin şehit olduğu çatışmada öldürülen terörist Orhan Yılmazkaya da buna benzer bir slogan atmıştı:

"Yaşasın devrim ve sosyalizm. Yaşasın hakların kardeşliği. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının mücadele birliği.Biz düşeceğiz fakat bizden sonra bu kavga mutlaka sürecek. Nasıl binlerce yıldan beri sürdüğü gibi. Thomas Münzer'den, Şeyh Bedrettin'den, Mahir Çayanlardan, İbrahim Kaypakkaya'lardan ve Deniz Gezmiş'lerden beri sürdüğü gibi."

Mit raporlarında,1970'li yıllardaki Kürt hareketleri,kürtçülük ideolojisinden ziyade sol faaliyet olarak telakki edilmiştir.

O yüzden,Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarını protesto için Ankara Üniversitesi Siyasal bilgiler Fakültesi’nde yapılan “boykot eylemleri”nin öncülerinden biri olarak kısa süreli gözaltına alınan Abdullah Öcalan'ın adı da,bir Kürt milliyetçisi veya Kürtçü bir akımın lideri olarak değil,sol faaliyetlerde bulunan biri olarak dosyalarda geçmiştir.

İşte o Öcalan, 27 Kasım 1978 günü Diyarbakır’ın Lice İlçesi Fis Köyü’nde toplanan birkaç arkadaşıyla PKK’yı kurdu.

Sonrası yıllar boyu  kamuoyunun gözleri önünde cereyan etti.

Bilindiği kadarıyla APO kendi elleriyle bir tek cana dahi kıymamış ama kurduğu örgütle 40 binin üstünde canın ölümünden sorumlu biri olarak imralı'da yatmaktadır.

Devlet,Deniz Gezmiş'e fırsat vermedi.

Yaşasaydı bugün nerede olurdu?

Bir Hasan Cemal,Bir Gengiz Çandar,Bir Ufuk Uras mı olurdu,yoksa Abdullah Öcalan mı?

Kestirmek zor.

Görüldüğü kadarıyla,Onun izinden giden bir genç olarak kurduğu yasa dışı örgütle,Deniz Gezmiş'in ideallerini Abdullah Öcalan gerçekleştirmiştir.

Bugün Türkiye sınırlarında yaşayıp Apo'nun peşinden giden milyonlarca  Kürt var,artık onlar sadece solcu da değil,Kürtçü'dür..

Onlara göre,"PKK Kürt halkının ulusal savunma gücüdür! ..."

Hatta bazıları Deniz Gezmiş gibi "halkların kardeşliği"nden söz ediyor.

Deniz Gezmiş'e ''kahraman'',Apo 'ya ''canı'' diyenler gerçekten samimi midir, yoksa Türk milletinin tepkisinden mi çekiniyorlar?

Ey Kemalist-Ulusalcı geçinenler!

Öcalan'ın kabahatı (!) Deniz Gezmiş'in  başaramadığını başarmış olması mıdır?

yorumlayorum ekle
Yorumlar (5)
 • BEKİR / 27 Şubat 2013 02:10

  BENCE HAKLISIN

  BENCE YAZDIKLARINDA HAKLISIN SONUNKADAR KATILIYORUM ADAM HARCLAR KALKSIN DIYE YUZLERCE INSAN BIRBIRINI OLDURDU TEROR YAYDI ULKEYE NOLDU KALKTIMI HARCLAR SADECE YUZLRCE INSAN OLDU TERORIST BUNLAR BEGENMIYOSAN ULKEYI CEK GIT
 • Ayhan Atlıhan / 7 Mayıs 2012 11:07

  Deniz Gezmiş!

  Arkadaş sana birkaç soru soracam devrimle ve denizlerle ne kadar bilgin var tutyorsun denizin yapcağını apo yapacak deniz gezmiş ve arkadaşları asla bu halkı bölmeye kürt türk ayrımı yapma gibi bir gayesi yoktu tam tersine halkların kardeşliğini istedi üni. işgali diyorsun bahsetiğin konu okul yönetiminin yönetmeliğinden memnun olmadıkları için harç parasının çok lduğu için ve parasız eğitim için gerçekleşti apoyla aynı diyorsun deniz gezmiş hiç polise veya halktan birkişiye silah sıkmamıştır savunmasındada söyler herzaman havaya veya yere doğru sıktığını söyler zaten solcu gençler o dönemde akıllarında silahlanmda gibi birşey yoktu ülkücü komondolar denilen asıl vatan hainleri yani devlet ,milliyet ilkesini uyduklaırnı sanıp uydukları ilkerin ne olduğunu bilmiyen kişiler ilk olrak silahlanmıştır solcu öğrenciler bu olaydan sonra kendilerini savunmak için silahlanmıştr tamam deniz ve arkadaşları gerilla eğitimleri vardı asla bir gerilla gibi davranmadılar kimsenin canına kıymadılar deniz gezmişin arkadaşlarının zaten ihtilal yapalım diye bir amçaları yoktu sadece amerikaya karşı tam bağımsız türkiyeyi savundu apo ise sadece önüne geleni katlederek türkiyenin içinde bir dev. kurmaya çalıştı var gel sen karşılaştır ne benzerlik var
 • sanane / 6 Mayıs 2012 22:24

  sanane

  yaw boş boş konusma arkadasım Zamanında yönetim bazı komutanlar Abd nin emrinde idi Gladiocular komunizm i yokettkten sonra Ülkeyi yoketmeye calıstılar.Ortada hersey madem deniz le apoyu bi kefeye koyuyorsunuz devletin komutanları 33 er in bilgilerini Pkk ya yolladı devlet te masum değil ama deniz bunların hiç birini yapmadı denize fırsat verseydiler deniz kontrgerilla ile gladio ya papuc bırakmazdı masum olmazsa dar ağacına gitmezdi genç yaşta
 • cool / 29 Kasım 2010 15:40

  yapmayın arkdaslar . Denız gezmıs ile apoyu aynı kefene koymayın ..
 • Mehmet Taşdemir / 11 Mayıs 2010 18:19

  Harika..

  Google de araştırma yaparken buldum bu siteyi ve ilk okuduğum haber oldu bu makale.. süper bir makaleydi..

  İnşallah bundan böyle beraberiz..Anket

Türkiye'nin;tek Devlet,tek Millet,tek Dil ve Tek Bayrak diye ifade edilen üniter yapısıyla ilgili herhangi bir endişeniz var mı?

 • Evet
 • Hayır
 • Kısmen
 • Fikrim yok   [ sonuçlar için tıklayın ]