Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

''SİMSAR OPERASYONU'' SORUŞTURMASINDA 23 KİŞİYE DAVA AÇILDI

''SİMSAR OPERASYONU'' SORUŞTURMASINDA 23 KİŞİYE DAVA AÇILDI

''Simsar'' operasyonu kapsamında, aralarında Futbol Federasyonu eski yöneticisi Recep Özcan ve eski milletvekili Süleyman Bölünmez'in de bulunduğu 23 kişi hakkında dava açıldı.

20 Ocak 2009 11:17
font boyutu küçülsün büyüsün


ANKARA - ''Simsar'' operasyonu kapsamında, aralarında Futbol Federasyonu eski yöneticisi Recep Özcan ve eski milletvekili Süleyman Bölünmez'in de bulunduğu 23 kişi hakkında dava açıldı.
     Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ''Simsar'' Operasyonu kapsamında yürüttüğü soruşturma tamamlandı.
     Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz tarafından açılan davanın iddianamesinde, Recep Özcan, Recep Ali Hacısüleymanoğlu, Servet Turgut, Orkun Özcan, Özcan Erçandırlı, Yusuf Deniz ve Ahmet Kişnici'nin, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt kapsamında rüşvet vermek, nitelikli dolandırıcılık, kaçakçılık, kamu görevlilerini görevini kötü kullanmaya azmettirme, DSİ nezdinde yapılan su kullanım hakkı anlaşma projelerinde kurdukları firmalara veya anlaştıkları firmalara DSİ nezdinde görev yapan görevlilerin iştirakiyle su kullanım hakkı teminini sağlayıp, haksız menfaatler sağladıkları ve suç gelirlerini aklama suçlarını işledikleri ileri sürüldü.
     ''Dava konusu örgütü oluşturan söz konusu kişilerin, bir araya gelmesinin soyut bir birleşme olmadığı ve bünyelerinde hiyerarşik bir birleşme olduğu'' ifade edilen iddianamede, şunlar kaydedildi: 
    ''Şüphelilerin kurmuş olduğu örgütün, işlenmesi amaçlanan suçlar açısından sadece bir araç niteliğinde olduğu, söz konusu örgütün toplum düzenini, kamu güvenliğini ve barışını tehlikeye soktuğu anlaşılmaktadır. Örgütün yapısı, sahip olduğu üye sayısı ile araç ve gereç bakımından amaçlanan suçları işlemeye elverişli olduğu anlaşılmıştır.
     Söz konusu şüphelilerin arasında soyut bir birleşmeden öte, hiyerarşik bir ilişkinin bulunması, suç işlemek amacı etrafında fiili birleşmenin olması, niteliği itibariyle devamlılık göstermesi, örgütün yapısı, sahip bulunduğu üye sayısı ile araç ve gereç bakımından amaçlanan suçları işlemeye elverişli olmasının varlığının görülmesi karşısında; 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 220. maddesinde belirtilen suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçunun oluştuğu anlaşılmaktadır.''
     Şüphelilerin ses kayıt çözüm tutanakları ve teknik izleme kayıtlarına da yer verilen iddianamede, ''Örgütün; 17 Ocak-14 Şubat 2008 Futbol Federasyonu Başkanlık seçimlerini engellemesine yönelik faaliyetleri esnasında, emir komuta zinciri, hiyerarşik yapı açıkça görülmüştür'' denildi.
     İddianamede, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevinde de bulunan sanık Recep Özcan'ın ''suç işlemek amacıyla örgüt kurup, yönetmek'', ''rüşvet vermek ve rüşvet almak suçuna iştirak etmek'', ''nitelikli dolandırıcılık'', ''görevi kötüye kullanmak'' ve ''suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama'' suçlarından cezalandırılması talep edildi.
     Diğer sanıklar Recep Ali Hacısüleymanoğlu, Servet Turgut, Orkun Özcan, Özcan Erçandırlı, Yusuf Deniz, Ahmet Kişnişci, Mine Çatalsakal, Rıza Hakan Başsorgun, Ahmet Turan Kepenek, Birgül Nurdoğdu, Raci Çoruhlu, Beyhan Şepitçi, Gürsel Sağmal, Mehmet Bilen, Süleyman Bölünmez, Ali Koçak, Ahad Berkin, Bülent Doğanay Samuray, Abdullah Pehlivan, İsmen Çömez, Bülent Bardakçı ve Adnan Delikurt'un da üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmaları istendi.
yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Türkiye'nin;tek Devlet,tek Millet,tek Dil ve Tek Bayrak diye ifade edilen üniter yapısıyla ilgili herhangi bir endişeniz var mı?

  • Evet
  • Hayır
  • Kısmen
  • Fikrim yok   [ sonuçlar için tıklayın ]