Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

KÖK HÜCRE İLE GÖRME BOZUKLUĞU DÜZELTİLDİ

KÖK HÜCRE İLE GÖRME BOZUKLUĞU DÜZELTİLDİ

ABD'li bilimadamları, bir devrime imza atarak embriyonik kök hücre nakli ile görme fonksiyonunun düzeltilmesini sağladı.

7 Mart 2010 10:05
font boyutu küçülsün büyüsün


Kök hücre ile körlüğe son

ABD'li bilimadamları, bir devrime imza atarak embriyonik kök hücre nakli ile görme fonksiyonunun düzeltilmesini sağladı. Böylece, insanlar gelecekte 'Terminatör' gibi olacak

TÜRK Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, ABD Stanford Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı iki ayrı araştırmanın; görme fonksiyonunun düzelmesi ve kanserden diyabete hastalıkların iyileşmesi için umut olduğunu söyledi. Kök hücrenin kemik iliği nakli dışındaki kullanım alanlarının büyük araştırmalara konu olduğunu vurgulayan Özcan, ''Kök hücre araştırmaları henüz doğmamış bir bebek ancak çok umutluyuz'' açıklamasını yaptı. Araştırmalardan ilkinin, farelere dışarıdan verilen embriyonik kök hücrelerinin gidip retinaya yerleşmesi ve görme fonksiyonunda düzelmeye yol açması, ikincisinin de dışarıdan kök hücre vermeye gerek olmadan insanın kendi alelade bir hücresini yeniden programlayarak sinir hücresine dönüştürmesi ve hasarlı dokuyu tedavi etmesi olduğunu açıklayan Prof. Dr. Muhit Özcan, sözlerine şöyle devam etti:

Adam kesildikçe yürüyecek'

Columbia Üniversitesi'nden Stephen Tsang'ın araştırması, yan görüş kaybı ve az aydınlatılmış alanlarda görme zorluğu (gece körlüğü) ile karakterize edilen 'Retinitis Pigmentosa'nın tedavisi için umut oldu. Hastalık, retinada görmeyi sağlayan hücrelerde hasara neden oluyor. Bu hastalık Türkiye'de 2.5 milyon kişi de görülüyor. Tsang, RP hastalığı taşıyan farelerin göz dibindeki retinaya embriyonik kök hücre transfer etti. Nakil sonrası o kök hücrenin hem oraya yerleştiği hem de faaliyet görmeye başladığı anlaşıldı. Özcan, gelecekteki insan tipiyle ilgili de "Terminatör filminde adam kesildikçe kalkar yürürdü. Kesilmiş yeri programlıyorsun, hasta iyileşiyor” benzetmesini yaptı.

 

KAYNAK: TERCÜMAN GAZETESİ,http://www.tercuman.com.tr/v1/haber.asp?id=97084&baslik=Kök%20hücre%20ile%20körlüğe%20son&katid=8 

 


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Türkiye'nin;tek Devlet,tek Millet,tek Dil ve Tek Bayrak diye ifade edilen üniter yapısıyla ilgili herhangi bir endişeniz var mı?

  • Evet
  • Hayır
  • Kısmen
  • Fikrim yok   [ sonuçlar için tıklayın ]