Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

ULUSAL KRİMİNAL BÜRO'DAN ''O GÖRÜNTÜLER MONTAJ'' AÇIKLAMASI

ULUSAL KRİMİNAL BÜRO'DAN ''O GÖRÜNTÜLER MONTAJ'' AÇIKLAMASI

Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen ve internette yayınlanan 'kasetle' ilgili yeni belgeler açıklandı.

20 Mayıs 2010 19:43
font boyutu küçülsün büyüsün


O kaset montaj! 

Deniz Baykal ve Nesrin Baytok'a ait olduğu iddia edilen ve internette yayınlanan 'kasetle' ilgili yeni belgeler açıklandı. Görüntüleri inceleyen Ulusal Kriminal Bürosu, videodaki kişilerin Baykal ve Baytok olmadığı kanaatine vardı.

Baykal, bu işi incelemek üzere bir ekip oluşturdu. Londra ve Türkiye'de ofisi olan Ulusal Kriminal Bürosu kaseti inceledi ve bir rapor yazdı. Avukatlar, görüntülerle ilgili raporları sorumluların yakalanması için savcılığa gönderdi.

GÖRÜNTÜLERDEKİ BAYKAL VE BAYTOK DEĞİL

Görüntüleri inceleyen Ulusal Kriminal Bürosu yöneticisi Uğur Kurtulan şunları söyledi:
Görüntülerdeki Baykal ve Baytok değil 
 
Sayın Deniz Baykal’ın görüntüsünün analizini, anomalilerin tespitini, ayrıştırılmasını raporlanmasını istediler.İddia edilen bir cinsel olaya giriştiği iddia edilen sayın Deniz Baykal’ın vücudunun morfolojik izleriyle, bizim elimizde sayın avukatı tarafından tespit edilen ve elimizde bulunan Sayın Baykal’ın mayolu resimleri, ayrıca Nesrin Baytok’un, TBMM’deki muhtelif yan yana oldukları ve videolardan alınan resimler tarafımızdan incelendi.Sayın Deniz Baykal’ın bu olayda, sayın Nesrin Baytok’la ilişkinin olmadığı düşüncesindeyiz. Burada montaj kullanılmak suretiyle, bu görüntünün biz kriminal incelememizde modifikasyonla değiştirildiği kanaatindeyiz.

Birinci odadaki kişilerin sayın Deniz Baykal’ın olduğu varsayımı üzerine bir analiz yapıldı. Oysaki birinci bölümdeki varsayılan kişinin de, birinci bölümdeki baş kısmının muhtemelen ayakta duran bir Deniz Baykal videosundan montajlanmasıyla yapıldığını düşünmekteyiz.

İkinci bölümde cinsel temas sağlandığı ileri sürülen bölümdeki erkek ile birinci bölümdeki erkek daha orta boylu, ikinci bölümdeki erkek zayıf uzun boylu birisidir. İkinci bölümdeki erkek bacak adaleleri itibariyle bacak adalelerini kuruluşumuzun uzmanları inceledi. Oradaki vücutta, bacakta ve baldırda dağılan kıl yapısını incelediler. Buradaki yapının Deniz Baykal'ın avukatı tarafından tarafımıza verilen görüntüler nedeniyle benzer bir kişiye ait olduğu belirlenmiştir.

Bu olay bugün piyasa bolca satılan, verici kameralarla alındığını biz düşünüyoruz. Bu gibi kameralarla alınan görüntülerin, alım esnasında alıcıların kullanılabileceği, bunlarla dışarıdan izlenebileceği bir sistem kullanılmış olabilir. Aceleye getirilmiş bir iş olabilir.

MONTAJ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜREN HUSUSLAR

Bu görüntülerdeki dikkat çeken hususlar:

İlk oda görüntüsünde sayın Baykal olduğu öne sürülen kişinin oturmakta olduğu, sol karedeki yapının daha mütevazı olduğu, sağ karedeki odaların ayrı ayrı yerler olduğu düşünülmektedir.

Sol taraftaki görüntüde, rahat ve kendinden emin tavırları kişinin bulunduğu odaya hakim olduğu izleniyor. İlk odadaki sağ gömlek kolunun az katlanmamış olduğu, ancak ayağa kalkışta, gömleğinin kollarının yarım saniyede dirseğe kadar katlandığı görülmüştür.

Bu olay, ilk odadaki gerçek Deniz Baykal görüntüsü üzerinde oynama yapıldığını gösteren bir durumdur.

Kamera olan bir yerde soyunup giyinmesi, eşyalarını gardıroba bırakması, oradaki kişinin kameraya poz verdiği intibasını yaratmaktadır.

İkinci bölümdeki kısımda, görüntünün bir bölümünde asıl pantolonunu alırken göründüğü, bir erkeğin soyunduğu yerde pantolonunu götürüp gardıroba asması uygun olmayan şüpheli bir hareket olduğu görüşündeyiz.

GÖRÜNTÜLERDEKİ KADININ BAYTOK OLDUĞUNU İDDİA ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

Görüntüler birkaç 'frame'den meydana gelir, bunların kesilmesi, eksiltilmesi, yer değiştirmesi mümkündür.

Nesrin Baytok olduğu iddia edilen, ikinci bölümde odadaki bir hanımın gizlenen kameranın önünden çıplak geçtiği, bir defa da önden gelerek ön ve arka tarafının gösterildiği bölümde 'frame'lerin yer değiştirildiğini düşünüyoruz.

Yatakta fiil olay görülmemektedir. Ortada böyle bir olay yok ise, bu görüntülerin frame ekleme-çıkarma yöntemiyle yapıldığını düşündük.

Görüntülerdeki kişinin sayın Deniz Baykal olduğunu iddia ve ispat etmek asla mümkün değildir. İddia edilen diğer bayanın Nesrin Baytok olduğunu iddia etmek mümkün değildir.

KASETİ İNTERNETE VERENİN AMACI NEYDİ?

Baykal'ın avukatı Yılmaz:

Çok basit bir incelemeyle kravatların, çorapların renklerinin tutmadığı, bu kadar basit hatalar yapılmasına rağmen ciddi bir mağduriyet oluştuğu açıktır. Bu kaseti internete veren kişinin amacı nedir?

Hükümetin görevi, bu kasetin kimin ne amaçla bu şekilde sunum yaptığı, gündemi değiştirdiği ve sayın Deniz Baykal’ın türkiye’deki siyasi hayatına neden son verdirilmek istendiğini araştırmaktır. [1]
 
Erdoğan da bizden yardım istedi! 

Baykal'a ait olduğu iddia edilen kasetle ilgili açıklama yapan Kriminal Büro yetkilisi 15 yıl önce Erdoğan'ın da kendilerinden yardım istediğini söyledi.

İşte o açıklama;

Biz Ulusal Kriminal büro olarak sadece doğru dürüst iş yaparız. Bundan 15 sene kadar önceydi. Bugün sayın Başbakanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı.

İdris Naim Şahin bey bizimle temas kurdu. Sayın Başbakanımızın o günlerdeki önemli bir sıkıntısından bahsetti. Bizden teknik yardım istediler. Dilekleri yerine getirdik.

Sayın başbakanımızın o günlerde kendilerinin odasındaki konuşmalarının başka yerler tarafından dinlenildiği şekilde bir sıkıntısı vardı. Biz de kendilerine yardımcı olduk. Burada bunu vurgularken, partilerüstü bir iş yaptığımızı vurguladım. [2]
 
'Baykal'la ilgili açıklama yanlış' 

Adli Tıp Uzmanı Sevil Atasoy: Kasetin aslı olmadan görüntü sahte denilemez.

Adli Tıp Uzmanı ve Eski Adli Tıp Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Ulusal Kriminal Bürosu'nun yaptığı incelemeye ve açıkladığı sonuca karşı çıktı.

Adli Tıp Uzmanı Sevil Atasoy ise konuyla ilgili olarak NTV'ye yaptığı açıklamada, "İnternette dolaşan bir görüntü üzerinden hiçbir bilirkişi görüş beyan edilemez, inceleme ancak orijinal kaset üzerinden yapılabilir. Nasıl el yazısında fotokopi üzerinden inceleme yapılamıyorsa ses ve görüntü de ancak gerçek belgeler üzerinden incelenebilir. Kasetin aslı incelenmeden sahte denilemez" yorumunda bulundu. [3] 
 
Avukatının ardından Baykal konuştu 

Baykal'ın avukatlarının ve özel kriminal bronun 'o kaset montaj' açıklamasının ardından gözler Baykal'a çevrilmişti. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal hafta sonu yapılacak Olağan Kurultay’da aday olmayacağını açıkladı.

Baykal, avukatlarının ve kriminal büronun kendisine ait olduğu iddia edilen görüntülere ilişkin basın toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaptı ve “Aday olmam söz konusu değil” dedi.

Baykal açıklamasında, avukatı Muzaffer Yılmaz ve Ulusal Kriminal Bürosu'nun yaptığı değerlendirmelerle, yaptıkları ayrıntılı açıklamaların, siyaseti dizayn etme anlayışına ve estirilen fitne fesat rüzgarlarıyla, ahlak dışı komplolara bir yanıt olduğunu belirtti.[4] 

Bilirkişi İP üyesi 
 
Olay kasedi inceleyen Ulusal Kriminal Büro, İşçi Partisi üyesi olan Uğur Kurtulan’a ait

Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen video kasetini inceleyen Ulusal Kriminal Büro, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in kurduğu Talat Paşa Komitesi ile İşçi Partisi üyesi olan Elektronik Mühendisi Uğur Kurtulan’a ait. Kurtulan, Ulusal Endüstri Dış Ticaret ve Turizm Limited Şirketi ile hem savunma sanayinde kullanılan cihazların satışını yapıyor hem de Ulusal Kriminal Büro ile bilirkişilik yapıyor. Büro, kendi internet sitesinde Cumhuriyet başsavcılıklarına ve ağır ceza mahkemeleri’ne yeminli genel teknik bilirkişisi olarak çalıştıklarını belirtiyor. Ancak İstanbul Adliyesi Adalet Komisyonu, İstanbul genelinde 3 bin 33 bilirkişi olduğunu belirterek, bu isimler içerisinde Uğur Kurtulan adında bir bilirkişinin veya Ulusal Kriminal Büro adında bir bilirkişi kurumunun olmadığını kaydetti. VATAN, büronun İstanbul Sarıyer’de bulunan merkezine giderek, yaptıkları çalışmaları yakından izlemek istedi. Ancak mesai saatleri olmasına rağmen, büroda kimseyi bulamadı.

Görev tanımları bilişim

Bünyesinde elektronik istihbarat mühendisi, tıp doktoru, biyolog, biyo kimyacı ve bilgisayar uzmanlarıyla çalıştıklarını belirten büro, referanslarında bazı mahkemelerden aldığı iş emirlerini göstererek, resmi kurumlarla da çalıştığını iddia ediyor. Büro, kendi internet sitesinde inceleme alanlarını da açıklıyor. İyi gözükmeyen görüntüleri, özel istihbarat teknolojileriyle açığa çıkarttıklarını belirten büro’nun internet sitesinde yer verdiği görev tanımları şöyle: ’Yazı ve imza sahteciliği , tehdit-şantaj mektupları, parmak izi inceleme, bilgisayar ve bilişim suçları, cep telefonu suçları.’

“Bilimsel mütalaa”

Yılmaz Yazıcıoğlu (Ceza Hukukçusu):

“Türkiye’de resmi bilirkişi kurumları Adli Tıp ve TÜBİTAK’tır. Ancak özel olarak da çalışabilecek resmi kurumlar da vardır. CMK’da da savcılıkların diledikleri takdirde bu mesleği yapmaya yetkili olanlarla çalışabileceği belirtiliyor. Buna bilimsel mütalaa adını veriyoruz. Uzman olarak çalışırlar. Direkt olarak savcı veya taraflar bu uzmanlara başvurabilirler.” (Kenan BUTAKIN / VATAN HABER MERKEZİ ) [5]
 

Kaynak: GAZETEVATAN
 
[1].http://www9.gazetevatan.com/o-kaset-montaj/306591/1/Gundem

[2].http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=306639&Categoryid=9

[3].http://www9.gazetevatan.com/baykalla-ilgili-aciklama-yanlis/306653/1/Gundem

[4].http://www9.gazetevatan.com/avukatinin-ardindan-baykal-konustu/306652/1/Manset

[5].http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=bilirkisi-ip-uyesi&Newsid=306700&Categoryid=1


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Türkiye'nin;tek Devlet,tek Millet,tek Dil ve Tek Bayrak diye ifade edilen üniter yapısıyla ilgili herhangi bir endişeniz var mı?

  • Evet
  • Hayır
  • Kısmen
  • Fikrim yok   [ sonuçlar için tıklayın ]