Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

MEMUR ÇOCUĞU ÖZ, İŞÇİ ÇOCUĞU DEVŞİRME VATANDAŞ MI?

MEMUR ÇOCUĞU ÖZ, İŞÇİ ÇOCUĞU DEVŞİRME VATANDAŞ MI?

Kamuda 3’ncü dereceden itibaren devlet memuru olarak çalışanların 18 yaşını aşmamış çocuklarına yeşil pasaport verilirken, işçi kadrolarında çalışan kamu personelinin çocukları bu haktan mahrum bırakılıyor.

15 Haziran 2010 11:04
font boyutu küçülsün büyüsün


Memur çocuğuna var işçi çocuğuna yok  

Kamuda 3’ncü dereceden itibaren devlet memuru olarak çalışanların 18 yaşını aşmamış çocuklarına yeşil pasaport verilirken, işçi kadrolarında çalışan kamu personelinin çocukları bu haktan mahrum bırakılıyor. 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, son dört yılda 794 bin 51 yeşil pasaport verildiğini bildirdi. Atalay, kamuda 3’ncü dereceden itibaren devlet memuru olarak çalışanların 18 yaşını aşmamış çocuklarına da verilen yeşil pasaport hakkının işçi kadrolarında çalışan kamu personelinin çocuklarına verilmesi yönünde bir çalışma olmadığını bildirdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın yeşil pasaport hakkıyla ilgili soru önergesini cevapladı.

MHP’li Işık, Bakan Atalay’a “Kamuda 3’ncü dereceden itibaren devlet memuru olarak çalışanların 18 yaşını aşmamış çocukları için yeşil pasaport alabilme hakkı tanınmış olup işçi kadrolarında görevli kamu çalışanı çocukları bu haktan yararlanamamaktadır. İşçi kadrosunda görev yapan bir çok kamu çalışanı tarafından rahatsızlık nedeni olarak görülen bu uygulama ile ilgili olarak hükümetinizce yürütülen bir çalışma var mıdır” diye sordu. Bakan Atalay ise 2006-2010 yılları arasında verilen yeşil pasaport sayısı hakkında bilgi verdi. Buna göre son 4 yılda 794 bin 951 adet yeşil pasaport verildi. Bakan Atalay, MHP’li Işık’ın işçi kadrosunda görev yapanların çocuklarının da yeşil pasaport almasıyla ilgili sorusuna bu yönde bakanlığı tarafından yürütülen herhangi bir çalışmanın olmadığı yanıtını verdi.

Yeni pasaportlar AB istediği için veriliyor
Bakan Atalay yeni tip pasaportların tanzim edilmesi ile ilgili olarak AB uyum yasaları çerçevesinde pasaportların yenilenmesi çalışmalarında Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu(ICAO) standartlarının esas alındığını ifade etti. Atalay, “Ülkemiz pasaportlarının, ICAO ve AB standartlarına uyumlu hale getirilmesi çalışmaları bakanlığım, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı (Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) ile müşterek olarak eş zamanlı yürütülmekte olup, 2010 yılı Haziran ayından itibaren yeni sisteme geçilmesi hedeflenmiştir” dedi.

Kaynak: YENİ MESAJ GAZETESİ,http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?haberno=10002620&tarih=2010-06-15

 


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Türkiye'nin;tek Devlet,tek Millet,tek Dil ve Tek Bayrak diye ifade edilen üniter yapısıyla ilgili herhangi bir endişeniz var mı?

  • Evet
  • Hayır
  • Kısmen
  • Fikrim yok   [ sonuçlar için tıklayın ]