Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
Yakup Musa

Hakikat

Yakup Musa

yakupmusa@hotmail.com

27 Aralık 2011
font boyutu küçülsün büyüsün


MEHMET AKİF ERSOY'UN HAYATI SİYASİ FİKİRLERİ


 

 

         Mehmet Akif ERSOY 20 ARALIK 1873 yılında İSTANBUL’da doğdu. Babası, Fatih Camii ders-i amlarından İpek’li Tahir Efendi’dir. Orta öğrenimini Fatih Merkez Rüştiyesi’nde ve Mekteb-i Mülkiye İdaresi’nde gördü. İdadi öğrenimini bitirdiği yıl Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi’ne girdi, okulun baytarlık bölümünü birincilikle bitirdi. (1893)

 

          Ziraat Nezareti Umur-i Baytariye Şubesine girdi. Meşrutiyetin ilk döneminde Ziya GÖKALP’in öncülüğüyle başlayan” “Türkçülük” akımına karşı “İslam Birliği” görüşünü benimsedi. Bir süre sonra Anadolu’ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisinde BURDUR milletvekili olarak görev yaptı. (1920-1923) Yine bu yıllarda “İstiklal Marşı” nı yazdı. (1921); zafer kazanıldıktan sonra İSTANBUL’a döndü; şapka kanunu, laiklik vb. gibi siyasal ve toplumsal hareket ve devrimleri kendi inanç ve ideallerine aykırı gördüğü için TÜRKİYE’den ayrıldı. Mısırlı Prens Abbas Halim Paşa’nın çağrılısı olarak MISIR’a gitti.

 

Oldukça göreceli, siyasi düşünceleri farklı kesimlerin sürekli tartıştığı bir ortak noktada birleşemediği bir konuya değineceğim; Bildiğiniz üzere Cumhuriyet kurulmadan önce Mehmet Akif ERSOY ATATÜRK’ün yanında yer aldı. Yürütülen savaşlarda vermiş olduğu hutbelerle bu hak savaşı destekledi. ATATÜRK devrimleri gerçekleşmeye başladığı zaman yapılan devrim altında değişimleri İslam’a, Türklüğe, örf ve adetlerimize uygun bulmadığından devrimlere tam bir tavır almasa da desteğini çekti. MISIR’a yerleşti. Esas sebebi ise laiklik ilkesinin başlangıcıydı. Laisizmi desteklememesine rağmen tam karşı bir tavır da almamıştır.

 

Akif, TBMM ilk açıldığında mebus olmuş fakat ikinci vekil seçimlerinde mebus seçilememişti. İlk açılışta dini yönden ağır basan vekil kesimi Akif gibi ikinci mebus seçimlerinde Meclise girememiştir!

 

Devrimleri desteklemediği, karşı geldiği için MISIR’a yerleşmesini ve onun gelmemesini bizzat ATATÜRK  istemiştir!

 

Laiklik ilkesinin büsbütün kabulü  ile zaten yapılan devrimleri  İslamlıkla bağdaştırmayan Akif  MISIR’a  yerleşti ve hayatına orada devam etti.

 

HİLVAN’a yerleşti, burada rahatsızlandı. Tedavi için döndüğü İSTANBUL’da 1936 senesinde vefat etti.

Mehmet Akif ERSOY  milletini ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir yapıya sahipti. Şair ruhlu, vatan ve İslam dininin heyecanlarıyla dalgalanan, edebi bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı, meşhur ince bir ruh haline sahip  bir Müslüman Türk şairidir. İstiklal Marşını yazmış olması dolayısıyla “Milli Şair” ismini almaya hak kazanmıştır.

Şairin en büyük eseri Safahat genel adı altında toplanan şiirleri şu kitaplardan oluşmuştur:

1. Kitap: Safahat (1911) 

2. Kitap: Süleymaniye Kürsüsünde (1912)

3.  Kitap: Hakkın Sesleri (1913) 

4.  Kitap: Fatih Kürsüsünde (1914)

5.  Kitap: Hatıralar (1917) 

6.  Kitap: Asım (1924)

         7. Kitap: Gölgeler (1933)

         Kendisini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yüce Allah (c.c.) İslam’ın kılıcı Türk Milletine Akif’in dediği gibi bir daha İstiklal Marşı yazmasını göstermesin.

Selam, saygı ve dualarımla.

 

Yakup MUSA

 

27.12.2011

 

 

 

yorumlayorum ekle
Yorumlar (1)
 • ali avni / 28 Aralık 2011 06:39

  objektif bir bakis acisi

  Sayin yazar; buyuk bir ilgi ile okudugum ,bilgilendirici ve objektif bakis aciniz merhum sair M.Akif Ersoy'a olan saygi ve hayranligimi pekistirdi.
  M.Akif Ersoy ; gunumuz genclerine idealist bir muslumanin ne sekilde davranmasi gerektigi hakkinda guzel bir ornek olurdu,vatan aski ile gurleyen imanindan zerre kadar odun vermeyen ve ayni zamanda fitneyede yol acmayacak bir sekilde peygamber sabr'ina ornek davranisi ile bugunun iman-i sureta sahibi politikacilarina bir berzah oldugu kanaatindeyim.
  Vermis oldugunuz bilgiler ile hafizamizi tazelediniz,tekrar tesekkur eder, calisma hayatinizda basarilar dilerim.
  Baki Aleykumselam.Anket

Türkiye'nin;tek Devlet,tek Millet,tek Dil ve Tek Bayrak diye ifade edilen üniter yapısıyla ilgili herhangi bir endişeniz var mı?

 • Evet
 • Hayır
 • Kısmen
 • Fikrim yok   [ sonuçlar için tıklayın ]