En Sıcak Konular

Fuat Türker

Mücadele
Fuat Türker
4 Şubat 2012

Allah'ın Rahmani Tuzaklarıİnkarcılar, insanlık tarihi boyunca hırsları, çıkarları ve nefsani tutkuları için hileli düzenler kurar, insanları din ahlakından uzaklaştırmaya çalışırlar. Ancak inkarcıların kurdukları düzene karşılık, “Onlardan öncekiler de hileli düzenler kurmuşlardı; fakat düzen kuruculuğun tümü Allah'a aittir...” (Rad Suresi, 42) ifadesinden anlaşıldığı gibi, en büyük düzeni Allah kurar. 

 

Allah Makir (tuzak kuran)’dir, tuzak kuranların en hayırlısıdır, düzen kurmada daha hızlı olan ve inkarcıların tuzaklarını bozulmuş olarak yaratandır.

 

Allah'ın Kurduğu Tuzak Rahmani, İnkarcıların Tuzağı Şeytanîdir

 

Müminlere kurulan tuzaklara karşılık olarak, Allah Katında mutlaka Rahmani bir düzen vardır. Allah'a göre çok kolay olan bu düzen, müminleri korumak amacıyla kurulur. "... düzen kurmada (karşılık vermede) Allah daha hızlıdır. Şüphesiz, bizim resullerimiz, sizin ‘geliştirmekte olduğunuz düzenleri’ yazmaktadırlar." (Yunus Suresi, 21)

 

Allah, resulleri ve müminleri hedef alan tuzakları boşa çıkarır ve tuzaklarını, henüz kurulma aşamasındayken inkarcılara döndürür.

 

Kur'an'da Neml Suresi'nde kıssası anlatılan Semud halkı, "Gece mutlaka ona ve ailesine bir baskın düzenleyelim, sonra velisine: Ailesinin yok oluşuna biz şahid olmadık ve gerçekten bizler doğruyu söyleyenleriz, diyelim." der ve peygamberleri Hz. Salih (as)’i öldürmek için şeytanî bir tuzak kurarlar. Ancak Allah, peygamberini kurtarmak için onlar farkında bile değilken Rahmanî bir tuzak kurmuştur.

 

Onlar hileli bir düzen kurdu. Biz de (onların hilesine karşı) onların farkında olmadığı bir düzen kurduk. (Neml Suresi, 50)

 

Allah’ın kurduğu tüm düzenler, kötülerin ve zulmedenlerin tuzaklarını bozmak, etkisiz kılmak, tuzaklarını kendi tepelerine indirmek amacı taşır.

 

Kuşkusuz, sonsuz güç ve kudret sahibi Allah’ın tuzak ve düzen kurmaya ihtiyacı yoktur. Zorunluluğu da yoktur; O, sebeplerden münezzehtir. Ancak bizler sebeplere tabiyiz. Kur'an, konuları daha iyi anlayabilmemiz için bizim dilimizle konuşur.

 

Allah, şeytanî olan tuzağı Kendi Rahmanî tuzağını sebep kılarak giderir. Sebeplerin yaratılmasındaki hikmetlerden biri, sürekli imtihan olmamızdır. Olaylar sebepsiz yaratılsaydı, imtihan ortadan kalkardı. Allah, oluşan her mucizeyi aklımızın kabul edeceği şekliyle yaratır.

 

Peygamberi tutuklamak, öldürmek ya da yurdundan sürmek amacıyla, tuzak tasarlıyorlarken, Allah da bir düzen kurar. Hatta "onların düzenleri, dağları yerinden oynatacak da olsa, Allah Katında onlara hazırlanmış düzen vardır.” (İbrahim Suresi, 46)  Allah’ın, tüm evreni yarattığı gibi dilediğinde de yok edecek sonsuz gücü karşısında, inkarcıların dağları yerinden oynatacak kadar güçlü görünen tuzağı yok hükmündedir.

 

Allah, planlanan bütün tuzakları boşa çıkarandır. İnsanları Allah'ın yolundan alıkoyabilmek için kurulan tuzaklar ne kadar büyük, kapsamlı ve etkili olursa olsun tümü Rabb'imizin kontrolü altındadır. Şeytan, onun itaatli ordusu ve kurdukları tüm düzenler de yalnızca Allah'ın dilemesi ile vardır. Allah dilemedikçe hiç kimse bir şey dileyemez ve tuzak kurmaya güç yetiremez.

 

Bugün de inkarcı felsefe ve görüşlerin insanları Allah inancından uzaklaştırmak için kurdukları tuzaklar, Allah'ın vaadi gereği bozulmuştur. İnkar edenler yaygınlaştırdıkları sapkın fikirlerin etkili olduğunu zannederek başarılı olacaklarını zannetmişlerdir. Kurdukları düzenin mağlubane yaratıldığının bilincinde olmadıklarından dünyaya hükmedeceklerini düşünüp müthiş aldanmışlardır. Allah'ın sünneti gereği bozguna uğradıkları gibi, alay konusu da olmuşlardır.

 

Deccalin ordusunun kurduğu bütün tuzaklar kendilerine geri döner, sapkın sistemi mutlaka yenilgiye uğrar:

 

Yoksa hileli-bir düzen mi kurmak istiyorlar? Fakat (asıl) 'o inkar edenler hileli-düzene düşecek olanlardır. (Tur Suresi, 42)

 

Bugün Materyalizm Darwinizm, Komünizm büyük yenilgi yaşamaktadır. Büyük tuzak bozulmuştur. Allah, hakkı gerçekleştirecek, İslam ahlakını yeryüzüne hakim kılacaktır. Çünkü ... Allah, düzen kurucuların (tuzaklarına karşılık verenlerin) hayırlısıdır. (Enfal Suresi, 30)

 

 

Fuat TürkerBu yazı 1,122 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mayıs 2014 Somanın Ardından
  • 13 Şubat 2014 Mesleğimiz Uhuvvet Değil mi?
  • 9 Ocak 2014 Cephemizin Sinesinde İman Bir...
  • 13 Kasım 2013 Ortak Akıl; İstişare
  • 1 Eylül 2013 Müslümanlar İçin Başka Çözüm Yok!
  • 21 Temmuz 2013 Berekete Şükür Ayı; Ramazan
  • 3 Nisan 2013 Müslümanların Derdiyle İlgilenmeyen Onlardan Değildir
  • 15 Mart 2013 Korkma, Ebedi Varsın!
  • 17 Şubat 2013 En Büyük Kuvvet; İhls ve Samimiyet
  • 28 Ocak 2013 Asla Kopmayan Kulp; İttihad-ı İslam
  • 19 Aralık 2012 21 Aralık Son mu Başlangıç mı?
  • 19 Kasım 2012 Zulmedenler
  • 10 Kasım 2012 Kur’an Kinatı Okuyor
  • 26 Ekim 2012 Bayramın Ruhu
  • 6 Ekim 2012 İttihad-ı İslam Nedir?
  • 25 Eylül 2012 Allah Dinini Facir Eliyle De Kuvvetlendirir
  • 8 Eylül 2012 Kainat Merhametle Başlar
  • 22 Ağustos 2012 Bu Bayramda Vicdanımız Rahat mıydı?
  • 27 Temmuz 2012 Ramazan Bereket Sofrasıdır
  • 30 Haziran 2012 Susmak mı Karşı Durmak mı?

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,353 µs