En Sıcak Konular

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE ''RENK ERGONOMİSİ''

28 Ağustos 2016 20:59 tsi
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE ''RENK ERGONOMİSİ'' Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğr. Gör. Dr. F. Tuğçe ŞENBERBER, İş sağlığı ve güvenliği söz konusu olduğunda renklerin belirleyici özelliklerinin de ön plana çıktığına dikkat çekiyor.

“ÖNCE GÜVENLİK” DİYORSAK, RENKLERİN DİLİNİ BİLMELİYİZ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE “RENK ERGONOMİSİ”

Ülkemizde son yıllarda iş kazalarının artmasıyla daha da önem kazanan İş Sağlığı ve Güvenliği, Üniversite ve Yüksekokullarda oldukça ilgi gören bölümler arasında. Hem teorik hem pratik derslerin yer aldığı bölümde, Ergonomi Dersinde işlenen “Renk Ergonomisi” konusu, hatasız ve kolay kullanım ile tehlikeye karşı korumak ve uyarmak amaçlarına yönelik herkesin bilmesi gereken noktaları içeriyor. Konuyla ilgili bilgi veren Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğr. Gör. Dr. F. Tuğçe ŞENBERBER, İş sağlığı ve güvenliği söz konusu olduğunda renklerin belirleyici özelliklerinin de ön plana çıktığına dikkat çekiyor.

Mühendisliğin uygulama alanlarından olan, insan - makine etkileşimini inceleyerek kaliteli çalışmayı, verim ve performansı artırmayı hedefleyen “Ergonomi” İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerinde eğitimi verilen alanlardan. Renk Ergonomisi de bu bölümde özellikle iş kazalarının önlenmesi noktasında işlenen önemli konular arasında. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğr. Gör. Dr. F. Tuğçe ŞENBERBER, “Fiziksel yollarla göze ulaşan ışık, fizyolojik yollarla gözde işlenerek, psikolojik yollarla kişide algıları oluşturur. Renklerin hayatımızdaki etkisi, sandığımızdan çok daha fazla.” diyor.

“En yüksek kaza oranı kırmızı renkli arabalarda”

“Kırmızı, turuncu ve sarı renkleri; neşeyi, dinamizmi ve enerjiyi çağrıştıran sıcak renkler olduğundan birey üzerinde metabolizmayı hızlandıran etkiye sahip. Bu sebeple bu renklerin aşırı kullanımı kişilerde aşırı heyecan, şiddet, konsantrasyon güçlüğü gibi etkilere sebep olabilmekte.” diyen Dr. Tuğçe ŞENBERBER, bir otomobil markası tarafından yapılan bir araştırmanın, en yüksek kaza oranının kırmızı renkli arabalarda gerçekleştiğini gösterdiğinin altını çiziyor.

“Kişilerde uzaklık hissi yarattığından dolayı soğuk renkler olarak isimlendirilen mavi, mor ve yeşil renkleri ise kişilerde genelde güven, huzur, sorumluluk ve düzeni çağrıştırdığından metabolizmayı sakinleştirici etkiye sahiptir.” diyen ŞENBERBER, metabolizmamız üzerinde bu kadar etkili olan renklerin,  makine kontrol düzeneklerinde başlıca iki amaçla kullanılmakta olduğuna dikkat çekiyor .“Hatasız ve kolay kullanım ile Tehlikeye karşı korumak ve uyarmak amaçları doğrultusunda, görsel sağlık ve güvenlik işaretlerinde sıcak renkler yasak, tehlike ve uyarı anlamı; soğuk renklerse bilgilendirme ve yönlendirme anlamı taşımakta. Üretim süreçlerinde karmaşık boru hatlarının renklendirilerek sınıflandırılması, elektronik şema ve devre parçalarında farklı renklerle devre elemanlarının işaretlenmesi, donanımların göstergelerinde farklı renklerle bilgilendirme ve işaretlemelere başvurulması, bozuk ekipmanların veya tehlikeli bölgelerin renkli işaretlerle vurgulanması endüstriyel uygulamalarda iş sağlığı ve güvenliği çalışanlarının başlıca üzerinde durduğu noktalar.”

“Trafik ışıklarında “dur” anlamına gelen ve yangın alarmlarında “ateşi” çağrıştıran “kırmızı”; dikkat çekmek, uyarıda bulunmak amacıyla güvenlik işaretlemelerinde tercih edilen “sarı”; kesme, yanma ve elektrik şoku gibi kazalara karşı uyarı anlamı taşıyan “turuncu”; zorunluluk, sorumluluk mesajı veren, kişisel koruyucu donanımların kullanımını bildiren güvenlik işaretlemelerinde tercih edilen “mavi “; tehlikenin sona erdiği mesajı veren, ilkyardım çantalarında ve ilaç depolarında gördüğümüz işaretlemeler, elektronik donanımların şarj dolduğunu ifade etmek için kullanılan “yeşil” piktogramlar, renklerin çalışma hayatındaki yeri ve önemine başlıca örnekler” diyen Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dr. Tuğçe ŞENBERBER, çalışma ortamı ve ofis tasarımı, çalışanların üniforma ve türevi kıyafetlerinin belirlenmesi, işletmelerdeki uyarı ve bilgilendirme işaretçilerinin belirlenmesi, ekipmanların üzerinde uygun kumanda ve göstergelerin işaretlenmesi gibi noktalarda doğru renklerin kullanılması, renklerin birbiriyle dengelenmesinin büyük önem taşıdığını ifade ediyor.

 Bu haber 1,943 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,258 µs