En Sıcak Konular

Azerbaycan’da TEKNOFEST rüzgârı esti, yüz binler TEKNOFEST’i kucakladı

30 Mayıs 2022 13:22 tsi
Azerbaycan’da TEKNOFEST rüzgârı esti, yüz binler TEKNOFEST’i kucakladı Ülkemizin gururu, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sona erdi.

Azerbaycan’da TEKNOFEST rüzgârı esti, yüz binler TEKNOFEST’i kucakladı

Ülkemizin gururu, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sona erdi.

Ülkemizin gururu, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sona erdi. Bu yıl ilk kez yurt dışına açılarak uluslararası arenaya taşınan, 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST’i 4 gün boyunca 300 bin kişi ziyaret etti. Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta gerçekleştirilen festivalde 10 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarında dereceye girenler ödüllerini Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham Aliyev’den aldı. Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da katıldığı TEKNOFEST, Azerbaycanlılar tarafından çok büyük ilgi gördü. Yarışmalarda dereceye girenlere toplamda 260 bin Azerbaycan Manatı ödül verildi.

Azerbaycan semalarında Solo Türk ve Türk Yıldızlarının eşsiz gösterileri; Hürkuş, Atak Helikopteri ve Bayraktar Akıncı ile Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait uçakların gösteri uçuşları festivalde heyecan dolu dakikalar yaşattı. Festivalde ayrıca insansız hava araçları, helikopterler ve zırhlı araçların yanı sıra Bayraktar Akıncı TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA da yerini aldı. Türkiye'den İçişleri, Millî Eğitim, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, ASELSAN, BAYKAR, HAVELSAN, ROKETSAN, STM, TEI, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı gibi kurum ve kuruluşlar tarafından stantlar açıldı. Ziyaretçilerin havada uçuş deneyimi yaşadığı hava tüneli, lazer şovları ve konserler TEKNOFEST Azerbaycan’da eğlenceli görüntülere sahne oldu. 

TEKNOFEST kapanış konuşmasını gerçekleştiren TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk BAYRAKTAR:

“TEKNOFEST bittiği için hüzünlüyüz ama qardaşlığımız pekiştiği için de sevinçliyik. İnşallah, önümüzdeki yıllarda TEKNOFEST rüzgarını, aziz şehirlerimiz Bakü’de, Şuşa’da tekrar estireceğiz. İnşallah, yakın gelecekte teknoloji yarışmalarımızdan çıkan girişimlerimizin başarı hikâyelerini anlatacağız. Sevgili kardeşlerim; Bakü'de gördüklerimden sonra eminim ki Millî Teknoloji hamlesi, Azerbaycan gençliğinin de en önemli hedeflerinden biri olacak. İnanıyorum ki genç kardeşlerim Türk dünyasının tam bağımsız ve azad olabilmesi, müreffeh bir yaşamın tesis edilebilmesi için yüksek teknoloji geliştirme çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. Bugünden sonra TEKNOFEST seferberliği can Azerbaycan’ın her bir rayonuna ve tüm şeherlerine uzanarak hayatlarımıza müspet bir anlam katacak. 

Aziz bacı ve gardaşlar;

Dün, can Azerbaycan’ın müsteqillik gününü kutladık. Bugün de Türk dünyasının en muhteşem zaferlerinden biri olan İstanbul’un fethinin 569. yılını kutluyoruz. Kardeş Bakü’den, Türk dünyasının kadim şehri İstanbul’a selamlarımızı ve sevgilerimizi yolluyoruz. Bu vesileyle gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun.

Huzurlarınızda TEKNOFEST Azerbaycan’a emek veren Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyina, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfımızdaki ekibimize, gönüllülerimize ve tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. TEKNOFEST’e himaye eden hörmetli cenab Prezident İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.

Kadim coğrafyamızın her bir köşesinden Bakü’ye gelerek, tek millet, iki devlet, tek festival şüarıyla yola çıktığımız TEKNOFESTte bizlerle birlikte olan siz değerli bacı ve gardaşlarıma minnettarlığımı iletirem. Hepinizi bu ağustosta yapacağımız TEKNOFEST KARADENİZ’e davet ediyorum.

Samsun’da buluşmak üzere sağlıcakla kalın. 

Azerbaycan, sen çok yaşa! Türkiye, sen çok yaşa!”

Teknoloji Yarışmalarında Dereceye Giren Takımlar:

Tarım Teknolojileri Yarışması

B Kategorisi Birincisi / BilizzardTS Takımı

C Kategorisi Birincisi / Deltask Takımı

Yeşil Teknolojiler Yarışması

A Kategorisi Birincisi / Greenlines Takımı

B Kategorisi Birincisi / Ateşgah Takımı

C Kategorisi Birincisi / Makertroniska Takımı

Sosyal Teknolojiler Yarışması 

B Kategorisi Birincisi / FingerTalk Takımı

C Kategorisi Birincisi / DEC Takımı

 

Amatör Uydu Modelleme Yarışması

Birinci / İstiqlal Takımı

Bakü Becerileri

A Kategorisi Birinci / DN4 Takımı

B Kategorisi Birinci / RED Takımı

Robotik Yarışması

A Kategorisi Birinci / Bakü Stark Takımı

B Kategorisi Birinci / Mechanics Takımı

Take Off Start Up Summit 

Birinci / Recepta

Akıllı Karabağ Hackhaton 

Birinci / Safe Karabakh 

İnsansız Hava Araçları Yarışması

B Kategori Birinci / Mockingjay Takımı

Planör Yarışması

B Kategori Birinci / Mockingjay Takımı

Hibya Haber AjansıBu haber 630 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,014 µs