En Sıcak Konular

Türk Dünyası Maltepe'de Buluştu

11 Ocak 2023 20:25 tsi
Türk Dünyası Maltepe'de Buluştu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çepni Dernekler Federasyonu katkılarıyla düzenlenen Türk Dünyası Buluşması’na İstanbul Maltepe'de gerçekleştirildi.

Irak Türkleri Türk Dünyası Buluşması'na  damga vurdu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çepni Dernekler Federasyonu katkılarıyla düzenlenen Türk Dünyası Buluşması’na İstanbul Maltepe'de gerçekleştirildi. Etkinliğe Türkiye'nin dört bir yanından gelen dernekler, vakıflar ve federasyonlar katılırken Türk dünyasının buluştuğu bu kültür şöleninde yörelerimizin yemek ve dans kültürü sergilendi.

Ülke geneli birçok ilden ve Türk Dünyası’ndan yöresel ve bölgesel sivil toplum kuruluşlarının katıldığı etkinlikte kültür sanat  temsilcileri açtıkları stantlarda kendi kültürlerini sergiledi ve tanıttı. Etkinlikte sanatçılar sahne aldı, akademisyenler konferans verdi, bürokrasi ve siyasiler alanı ziyaret edip halkla buluşup kaynaşma sağladı. Ev sahibi adına Çepni dernekleri federasyon başkanı Recep Muhammet Arif Genç ve heyeti, Erdebil-Horasan Alevi Ocakları Bilim Kültür Araştırma ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Ali Aker, Çepni dernekleri federasyon Başkan Yardımcısı Hüseyin Okumuş, Gagavuz Dostluk-Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Necdet Ertuğrul, Diyarbakır Türkmenleri Derneği Başkanı Cumali Kahraman, İstanbul Anadolu Yörük Türkmen Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Rüştü Görenli, Özlem Uzuner gelen misafirleri gün boyunca ağırlamaya devam etti. Türk Dünyası Buluşması'nda 23 yıldır Antalya'da faaliyet gösteren Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği ve Kerkük Hatunları temsil etti. Etkinlik alanında açılan stantta Irak Türklerinin tarih, kültür ve sanatı tanıtıldı.

Türk Dünyası Buluşması’na Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı. Etkinlik folklor gösterileriyle devam ederken protokolde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çeşitli dernekler ve federasyonların temsilcileri de yer aldı.
 
Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat Çavuşoğlu, Irak Türklerinin her alanda olduğu gibi kültür alanında da Türk Dünyası'na entegrasyonuna büyük önem verdiği, Türk Dünyası Buluşması'nda bir araya gelen Türk Dünyası’nın, birlik ve beraberlik içinde ve ortak değerler noktasında hareket ettiğini,  dünyaya gösterdiğini kaydetti. 
 
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ve yönetimi, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve ekibi de davetliler arasındaydı. Tüm siyasi parti temsilcileri stantları tek tek gezerek, bol bol hatıra fotoğrafları çekildi.

 
Haber - Özlem Gültekin


Bu haber 590 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,042 µs