En Sıcak Konular

Hakverdi Murat Merdamert

Mefkure
Hakverdi Murat Merdamert
1 Ocak 1990

Ertuğrul Günay'ın Hayali Tarih,22 Kasım 2007.Yer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın  bütçe plan komisyonu..Konuşan,Bakan Ertuğrul Günay:

 "Size bir hayalimden söz edeceğim, Bu sınırlı bütçe içerisinde hemen gerçekleşmez; ama geçenlerde yüreğimi çoşturan bir şey oldu.Anadolu'nun dört bir tarafından bir Anadolu kentini savunmaya gelen insanların o folklorik yürüyüşlerini temsil eden bir sanat çalışması gördüm. Truva'yı kastediyorum. O biraz ihmal edilmişti  Truva filminde. Düşündüm  ki Anadolu'nun topraklarına girerken Ege'den gelen her geminin göreceği Anadolu topraklanda devasa bir Hek­tor anıtı olmalıdır. Bu kültürel varlığa böyle sahıp çıkmalıyız.."( 22 kasım 2007 Hürriyet)

Bakan’ın bahsettiği film,başrolünde Eric Bena'nın  Hektor ‘u oynadığı TRUVA filmi..Bu filminden etkilenen Kültür ve Turizm Baka Ertuğrul Giünay, Çanakkale'ye Truvalılarn en büyük savasçısı Hektor'un 100 metre büyüklüğünde dev bir heykelini yaptırmayı planyor. Gunay,komisyona sunduğu praje için  "hayalim"diyor.

Dervişin fikri neyse zikri de oymuş.Öyle anlaşılıyor ki sayın Kültür Bakanını İslam sonrası Anadolu tarihi heyecanlandırmıyor.Zira,ya Aziz Saint Nicholas kilisesini ihya etmekle meşgul, ya da Truvalılar'ın kahramanı Hektor ile.Eğer öyle olamasaydı şöyle bir düşüncesi olabilirdi mesela:İstanbul Boğazı'nın girişine ,Fatih'in İstanbul'a girişini sembolize eden büyük bir heykelini yaptırmak. Anadolu 'nun kapılarını Türkler'e açan Sultan Alparslan'ın uzaydan dahi gözükecek devasa bir heykelini  Anadolu'nun göbeğine dikmek.

Bu düşüncemizin fazla iyimserlik taşıdığının farkındayız.Tarihte "Kubbetül İslam" ismi verilmiş üç kenten biri olan,Sultan Alparslan’ın Malazgirt savaşını başlattığı ilk yer olması hasebiyle,Türklüğün Kapısı  diye de anılan Ahlat’taki Selçuklu Mezarlığı, gerek terör gerekse ödenek eksikliğinden 1960 yılından beri yapılan kazılara rağmen tam olarak ortaya çıkartılamamışken,100 metrelik Alparslan heykeli ile kim uğraşır?

Çanakkaleye düşünülen boyutta bir anıt  yapılacaksa,ya Seyyit Onbaşı'nın, ya Mustafa Kemal'in,ya da Çanakkale Şavaşı 'nın Türk Komutanı Esat Paşa'nın heykeli yapılmalıdır.(Şimdi bazıları Esat Paşa’da kim diyecek ? Esat Paşa Türk Tarihi’nin unutturulan kahramanlarından biridir.)Anadolu'ya gelecek insanlara, Anadolu'nun Türkleştiği  hatırlatılmalıdır.Evvelini onlar  tarih kitaplarında zaten öğreniyorlar.

Maalesef Kültür Bakanı'nda milli zaafiyet baş göstermektedir.Bu gayri milli hal ,sosyal demokrat kimliğinden kaynaklanıyor olabilir.Bu kimliğesahipolanlar,medeniyetler beşiği dedikleri Anadolu’nun bir mozaik olduğunu savundular öteden beri.

Anadolu’nun medeniyetler beşiği olduğu doğrudur .Unutulmaması gereken bir hakikat de,aynı zamanda  medeniyetler mezarlığı olduğudur.Bu mezarlığa değişik zamanlara  gömülmek istenirken,beşikten kalkıp büyüyen ve gelişen son medeniyetin sahibi Türkler olmuştur.Diğerleri tarihin mezarlığında yatmaya devam ediyorlar.

Tarihin mezarlığında yatanların elbette mirasına sahip çıkanlar vardır.Bu miras adına dünyada çeşitli çaışmalar yapılmakatadır.Bu çalışmalara katkı sağlamak Türk Kültür bakanlığinin başında bulunan şahsın hayali olsa da görevi değildir.

Bu topraklar bin yıldır Türk’tür.Gelecek bin yıllarda da Türk kalabilmesi için  başında bulunan yöneticilerin Türklük şuuruna sahip olmaları şarttır..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 1,170 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Mart 2023 ''Işıklar İçinde Yatsın'ın Dayandığı Kaynak
  • 13 Şubat 2023 Yıkıldım Depremde Enkazda Kaldım
  • 1 Eylül 2022 Karakoç'u Umuttun mu Mihriban?
  • 2 Mayıs 2022 Munik Ana
  • 19 Mart 2022 ''Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'' Nasıl Olacak?
  • 11 Şubat 2022 Fazıl Merdamert Destanı
  • 19 Aralık 2021 Devlet Babadır Banka Değil
  • 29 Mart 2020 Cuma Namazı Bundan Sonra Farzı Kifaye mi Oldu?
  • 20 Mart 2020 Hürriyet Olmayan Yerde Cuma Namazı Kılmak Caiz Değildir
  • 13 Mart 2020 Salgın Hastalık Olan Yerlerde Cuma Namazı Kılınamaz!
  • 9 Mart 2020 Allah Belamızı Çoktan Vermiş de Farkında Değiliz!..
  • 24 Şubat 2020 Neden İlle de Su Manzarası?
  • 5 Ocak 2020 9 Işık'ı 1 Ampule Bağlamak
  • 6 Aralık 2019 Müslümanın 12 Ödevi
  • 27 Kasım 2019 Anlarsın yalan Dünyayı
  • 19 Şubat 2019 Göçtü Gitti Ozan Arif -Sagu-
  • 15 Şubat 2019 ''Çağrımız İslam'da Dirilişedir'' ve OZAN ARİF
  • 12 Ocak 2018 Beyin Yetmezliği
  • 1 Eylül 2017 Aldığı Nefese Hükmedemeyen İnsan
  • 3 Ağustos 2016 Milliyetçi Camia'nın Fethullah Gülen'le İmtihanı

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,046 µs