En Sıcak Konular

Hakverdi Murat Merdamert

Mefkure
Hakverdi Murat Merdamert
1 Ocak 1990

Ulusalcılar Atatürkçü ,Atatürk Ulusalcı olsaydı...Banisi olduğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayanların hemen hemen hepsi tarafından,kendi fikri yapıları doğrultusunda yorumlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk,son yıllarda mantar gibi türeyen bir akımın mensuplarınca dillendirilen  tabirle hakikaten ulusalcı mıydı?

Eğer ulusalcılar Atatürkçü,Atatürk ulusalcı olsaydı;bu akımın öncüsü olma iddiasında olan bir televizyon kanalının, ortağı mı,sahibi mi,kurucusu mu,yöneticisi mi olduğu belli olmayan,büyük bir medya patronunun "manevi oğlu", "çetelerin korkulu rüyası"(!) bir şahsiyet,İzmir'de Roteryanların düzenlediği bir toplantıda,Mason Localarını kapatan Atatürk'e rağmen adeta yardım ister gibi "parasız kaldım" diye dert yanar mıydı?

Eğer Ulusalcılar Atatürkçü,Atatürk ulusalcı olsaydı;şu meşhur ulusalcılar,Misak-ı Milli sınırları üzerinde yaşayan herkesi Türk sayan Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın tek kıstasının müslümanlık  olduğunu ve gayri müslim olanların azınlık statüsünde sayıldığını görmezden gelerek,İslam'a muhalif olabilirler miydi?

Eğer Ulusalcılar Atatürkçü,Atatürk Ulusalcı olsaydı,Ulusalcılar;zamanı,zemini musait olan ve hemen yanıbaşında bulunan komunizm rejimini ithal edebilecek kudrete sahip iken,ülkedeki komunistleri sınır dışı eden Mustafa Kemal'e rağmen, ne kadar komunist yazar,şair,şarkıcı,sinemacı varsa hepsini bu denli el üstünde tutup bayrak yaparlar mıydı?

Eğer ulusalcılar Atatürkçü,Atatürk Ulusalcı olsaydı,Mustafa Kemal Paşa'nın bütün iktidarı süresince ordunun başında tuttuğu, beş vakit namaz kılan ve kandil geceleri ile cuma akşamları kuran okuyan Fevzi çakmak Paşa'yı bile bile, yüksek öğrenimde başörtüsüne serbestlik tanıyan bir yasaya sert tavır göstersinler diye, ulusalcılar başlarını kışlaya çevirip medet umarlar mıydı?

Eğer Ulusalcılar Atatürkçü Atatürk Ulusalcı olsaydı,1928  yılının başlarında  Bursa Amerikan Koleji'nde dört müslüman öğrencinin hıristiyan olması üzerine  Okulu derhal kapatan Mustafa Kemal'e rağmen,ulusalcılar ;Milli İstihbarat Teşkilatı İstihbarat Başkanı  imzasıyla 24 Nisan 2001 tarihinde Başbakanlığa gönderilen iki sayfalık yazıda,Türkiye’deki bazı Amerikan okullarının kurucusu olan Amerikan Bord Heyeti’nin misyonerlik faaliyetini SEV vakfı eliyle yürütüğünü ve bu vakfın  desteklediği derneklerden birinin bşındaki kadın Profesör hakkında yapılan incelemede annesinin  Bermingen( İngiltere) doğumlu ve Katolik Hıristiyan olduğu, Lili Mina  ismini taşımakta iken 1936 yılında Leyla ismini aldığı hususları tespit edilmiştir dediği malum kişiyi ulusalcılığın ön saflarında tutarlar mıydı??

Eğer Atatürk Ulusalcı,Ulusalcılar Atatürkçü olsaydı,meşhur bestekar Sadetin Kaynak'a savaşla ilgili Kur'an Ayetleri'ni ,derlemesini isteyip bu ayetleri ordunun ileri gelenlerine dinleten Atatürk’e rağmen Ulusalcılar İslam'a çağdışı diyebilirler miydi?

Kısaca Ulusalcılık,Sosyalizm hasreti içinde kıvrananların  salt Amerikan düşmanlıklarından dolayı ortaya çıkardıkları uyduruk, ucube bir kavramdır. Milliyetçiliğe bir zamanlar tu kaka dediklerininde bir türlü kullanamadıkları bu kavramın yerine ikame etmek istemiş olsalar da,milletin eşanlamısı ulus,milliyetçiliğin eş anlamı ulusçuluktur.Bu akımları savıunanlara ise ya milliyetçi ya da uluscu denir.Bu sebepten milliyetçiliği  ulusalcılık kavramı asla karşılamaz.Türk Dil Kurumu'nun geçmiş yıllara kadar olan baskılarında bu kelimenin yeri yoktu. Kullana kulana galatı meşhur olduğundan artık sözlüklerde de rastlanmaktadır.

Atatürk sadece mana olarak değil kavram olarak da, bu sebepten ulusalcı olamaz.Çünkü insan var olmayan bir şey olamaz.

Seneler önce İbrahim Tatlıses sinema yönetmeliğine başladığında ,Cüneyt Arkın,"Türk Sineması İbrahim Tatlıses'in yönetmenliğine kaldıysa vay o sinemanın haline" demişti.Sonrasında Yeşilçam 15 sene kendine gelemedi.

Eğer bu ülkeyi savunmak bu ulusalcılara kaldıysa vay Türkiye'nin haline…
 Bu yazı 2,041 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Mart 2023 ''Işıklar İçinde Yatsın'ın Dayandığı Kaynak
  • 13 Şubat 2023 Yıkıldım Depremde Enkazda Kaldım
  • 1 Eylül 2022 Karakoç'u Umuttun mu Mihriban?
  • 2 Mayıs 2022 Munik Ana
  • 19 Mart 2022 ''Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'' Nasıl Olacak?
  • 11 Şubat 2022 Fazıl Merdamert Destanı
  • 19 Aralık 2021 Devlet Babadır Banka Değil
  • 29 Mart 2020 Cuma Namazı Bundan Sonra Farzı Kifaye mi Oldu?
  • 20 Mart 2020 Hürriyet Olmayan Yerde Cuma Namazı Kılmak Caiz Değildir
  • 13 Mart 2020 Salgın Hastalık Olan Yerlerde Cuma Namazı Kılınamaz!
  • 9 Mart 2020 Allah Belamızı Çoktan Vermiş de Farkında Değiliz!..
  • 24 Şubat 2020 Neden İlle de Su Manzarası?
  • 5 Ocak 2020 9 Işık'ı 1 Ampule Bağlamak
  • 6 Aralık 2019 Müslümanın 12 Ödevi
  • 27 Kasım 2019 Anlarsın yalan Dünyayı
  • 19 Şubat 2019 Göçtü Gitti Ozan Arif -Sagu-
  • 15 Şubat 2019 ''Çağrımız İslam'da Dirilişedir'' ve OZAN ARİF
  • 12 Ocak 2018 Beyin Yetmezliği
  • 1 Eylül 2017 Aldığı Nefese Hükmedemeyen İnsan
  • 3 Ağustos 2016 Milliyetçi Camia'nın Fethullah Gülen'le İmtihanı

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,078 µs