En Sıcak Konular

Ergun Göze
Konuk Yazar-Sanatalemi.net
Ergun Göze
1 Ocak 1990

Affet Beni Şerif     Şerif bana 1970’li yıllarda gelmişti. Evet bana gelmişti. Bir köy çocuğu, bir köy nezaket ve edebi içinde ama bazı noktalarda şehirliliği bile geçmişti o yaşta. Köyündekiler onun farklı olduğunu anlamışlar ve bu farkı da büyütmeye çalışıyorlardı.

     Yazıhaneme gelişini, efendi ve edepli oturuşunu, efendimsiz söze başlamayışını ve bitirmeyişini hep hatırlarım, ne kadar sevmiştim bu çelebi genci.

     Ama sevdiğim kadar onunla meşgul olamadım. Türkiye hızla denge kaybı yaşıyordu. Genelin derdi her şeyi aşıyordu. O ise  daha o zamandan yazı yazmaya hazırlanıyordu. Ben ise daimi bir kavganın ortasında idim. Dostluğumuz hep devam etti. Şerif Benekçi ülkücü oldu. Almanya’ya gitti. Güneydoğuda bir menzil buldu. Ama hayattan acı dersler almıştı. Köyünden getirdiği ümit başakları solmuştu. Şehir hayatı bir batak haline gelmişti onun için.

     Romanlar yazdı. Bir tanesinin adı “Şimdi Ağlamak Vakti” hepsini getirip itina ile bana ithaf etti. Bir ara İstanbul’da imamlık yapıyordu. İmam Şerif Benekçi diyordu ki “Cemaatimde iki sakallı var. Camiye girip de onları görünce dokuz kere salavat getiriyorum. Çünkü biliyorum ki işleri güçleri faiz hesabı.” İslâm cemaatinin halini de şöyle anlatıyordu. “Ağabey birisi ağlayarak, diğeri gülerek malı götürüyorlar.”  

Bir tarikat tecrübesi de olmuştu. Onu da “Adam ikinci gün bizi halife yapmaya kalktı” diye anlatıyordu. Her gittiği yerden daha üstün nitelikleri vardı çünkü ve talihsizliği hep menfi tiplere çatmak olmuştu.

     Beş altı ay önce içimden bir Şerif BENEKÇİ sevgisi koptu. Aradım. Anadolu’ya gitti dediler. Kitabının editöründen telefonunu aldm. Aradım konuştuk ama sesi kırgındı. “Burada bir iş buldum kapağı attım efendim” diyordu. Kırgındı ve bana hiç ilgi göstermedin der gibiydi. Hem de yalnız senden bekledim, en çok seni sevdim der gibiydi. İçim yandı. Haksız değildi. O ilgi gösterilmeye çok kere lâyık bir memleket evladıydı. Ve ilk defa bana gelmişti, köyünün kokusu ve manevi havasıyla.

     Açıldığı yeni dünyada bir rehber elbette onun işini çok kolaylaştırabilirdi. Asıl üzüntüm romanlarını da doğru dürüst okuyup kendisiyle konuşamayışımdır. Şeref Benekçi tenkitten korkmayan bir varlığa sahipti. Çünkü kendisi de tenkitçi bir zekâya malikti. Bu yüzden rahatsızdı da, mesut değildi. Ailesine karşı kendisini suçlu görüyordu. Faziletinin bedelini onlara da ödettiği kanaatindeydi. Sana mahcubum Şerif. Beni affet. Cins kıymetlerin bir tarafa atıldığı bir toplumda o da kaderini yaşadı.

     Hassas bünyesinin dayanamayacağı bir yüktü bu. Nihayet hayatının en verimli çağında toplumun yüzüne bir tokat atar gibi terki dünya etti. Allah gerçek dünyanı âbâd etsin Şerif. Aradığın yücelikleri orada bulasın. Beni de affedesin.Bu yazı 1,454 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Eylül 2008 Affet Beni Şerif
  • 28 Temmuz 2008 PKK Savaşı
  • 30 Haziran 2008 Selâm! Selâm!
  • 19 Nisan 2008 Sarkozy’nin Irkçılığı
  • 13 Nisan 2008 En Büyük Suç, Düşünce Suçudur
  • 16 Mart 2008 Lapulapu
  • 11 Mart 2008 Sıvas Metropoliti
  • 16 Şubat 2008 Bayan filozofun çıplak resmi

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,800 µs