En Sıcak Konular

Öztrak: ''Ülkenin geliri yüzde 1 büyürken, faiz lobisinin geliri yüzde 3,5 büyüdü''

31 Ağustos 2022 21:00 tsi
Öztrak: ''Ülkenin geliri yüzde 1 büyürken, faiz lobisinin geliri yüzde 3,5 büyüdü'' CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 2022 2’inci Çeyrek büyüme verilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

CHP Sözcüsü Öztrak: ''Ülkenin geliri yüzde 1 büyürken, faiz lobisinin geliri yüzde 3,5 büyüdü''

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 2022 2’inci Çeyrek büyüme verilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklanan 2022 2’inci Çeyrek büyüme verilere göre en çok büyüyenin faiz lobisi olduğuna, emekçinin milli gelirden aldığı payın giderek düştüğüne dikkat çekerek, büyümenin zengini daha da zenginleştiren bir büyüme olduğunu, şişme şeklinde gerçekleşen büyümenin yüzde 80’e dayanan enflasyon ve cari açığı hızla artırma pahasına sağlandığını belirtti.

Öztrak, açıklanan büyüme verilerinin hükümetin sözde modelinin 6 ayda çöktüğünü gösterdiğini belirterek, “Bu yönetimin ülkeye vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Türkiye ekonomisi uzunca bir süredir tıkanıp kalmıştır. Rahatlıkla 1,5- 2 trilyon dolarlık bir ekonomi olacakken 800 milyar dolarlara sıkışılmıştır. Bu tıkanıklıktan kurtulmanın ilk adımı bellidir. Seçim, derhal seçim.” ifadesinde bulundu.

“İstatistiklerin namusuyla oynarsan rakamlar şişer, büyüme şaşar”

Öztrak, “İstatistiklerin de namusu vardır ve istatistiklerin namusuyla oynanmaz. Oynadığında artık hiçbir şeyi doğru ölçemezsin. Ölçemediğin şeyi yönetemezsin. Enflasyonla oynadın mı, milli gelirdeki fiyatlar da oynar. Fiyatı olduğundan düşük ölçersen, büyümen şaşar. Rakam şişer. İş döner, dolaşır Erzurumlu esnafın; “Deftere bakıyorum hac farz olmuş, cebime bakıyorum zekata muhtaç” fıkrasına döner. Deftere bakıp büyüdüğünü zannedersin ama asıl yaşanan fakirleşmedir.” ifadesini kullandı.

“Büyümenin kazananı faiz lobisi”

Verileri değerlendiren Öztrak, “TÜİK’in defterine göre; Türkiye 2022’nin ikinci üç ayında yüzde 7,6 büyümüş. Peki, en çok kim büyümüş? Bankalar ve finans kesimi. Yani faiz lobisi. Faiz lobisindeki büyüme yüzde 27. ülkenin geliri 1 büyürken, faiz lobisinin geliri 3,5 büyümüş.” dedi.

“TÜİK defterindeki şişme yüzde 80’e çıkan enflasyona pahasına sağlandı”

Türkiye’nin dışarıya bağımlı olduğunu belirten Öztrak,“Büyümeden”, çalışanlar nasiplenmemiş. Emekçilerimizin pastadan aldığı pay artmamış. Tersine küçülmüş. İki yıl önce milli gelirden yüzde 37 pay alan emekçi, şimdi yüzde 25 pay alır hale gelmiş. Aradaki fark sermayenin yani zenginin cebine taşınmış. Zengin, daha da zengin olmuş. Peki, TÜİK ’in defterindeki şişme ne pahasına sağlanmış? Tüm makyajlamalara rağmen yüzde 36 olan enflasyonu yüzde 80’e çıkarma ve cari açığın hızla artması pahasına.” diye konuştu.

“Nasreddin hoca modeli 6 ayda patladı”

Yönetimin ülkeye vereceği hiçbir şey kalmadığını ifade eden Öztrak,  “Nasreddin Hocanın borç ödeme fıkrasına benzeyen model 6 ayda patlamıştır. Türkiye ekonomisi uzunca bir süredir, tıkanıp kalmıştır. Rahatlıkla 1,5-2 trilyon dolarlık bir ekonomi olacakken; 800 milyar dolarlara sıkışılmıştır. Bu tıkanıklıktan kurtulmanın ilk adımı bellidir. Seçim, derhal seçim. Biz hazırız. Yeni Kadrolar, Yeni Kurallar, Yeni Kurumlarla ekonomiyi ayağa kaldıracağız.” dedi.

"Biz hazırız, Türkiye’yi ilk 15 ekonomi arasına sokacağız"

CHP olarak hem içeriye hem de dışarıya güven verecek tutarlı, sürdürülebilir bir kalkınma stratejisini uygulayacaklarını belirten Öztrak, “Çöken kurumsal yapıyı ayağa kaldıracağız. Üretim ve rekabet gücümüzü tahkim edeceğiz. Çevre başta olmak üzere, sürdürülebilirliğin her boyutunu dikkate alacağız. Güçlü sosyal devlet ile kimseyi büyümenin dışında bırakmayacağız. Ekonomimizi ilk 20 ligine kısa sürede yeniden sokup, ilk 15 ekonomi arasına gireceğiz. Kişi başına gelirimizi 20 bin dolarlara taşıyacağız. Biz ülkemize de, ülkemizin potansiyeline de çok güveniyoruz. Biz hazırız.” diye ekledi.

Hibya Haber AjansıBu haber 140 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,002 µs